Nokia E52 Mapy a navigace

   Určitě největším lákadlem na vyzkoušení jsou navigační schopnosti a mapové podklady, které tento telefon nabízí i pro pěší.
Bohužel zapůjčený telefon neměl funkční navigaci a nainstalovaný český hlas v navigaci pro pěší.
Bylo by dobré aby zřizovatel zařídil upgrade, aby tato pomůcka mohla být v každé pújčovně plně využita.
Po upgrade je navigace funkční a umožňuje:
Zjistit a sledovat aktuální GPS polohu.
Určit rychlost a směr pohybu.
Při chůzi nebo jízdě může Talks automaticky oznamovat změnu ulice.
Umožňuje vyhledávat adresy domů, body zájmu a další místa, například restaurace, hotely, knihovny, servisy atd.
Vytvářet editovat a ukládat trasy v režimu pěšky a autem.
Ukládat oblíbená místa, nebo si přidávat vlastní body zájmu.

   GPS navigaci spustíme přes menu, aplikace, GPs, a máme na výběr:
Pokud není aktivní připojení na internet, doporučuji zapnout GPS alespoň půl hodiny předem a dát telefon k oknu, aby si načetl svou polohu.
1. Mapy- Po potvrzení mapy, se ozve vybrat, dáme posun nahoru, potvrdíme a po dvou sekundách se ozve editačnípole, kde můžeme zadat adresu . Nebo posun dolů, Talks nic nehlásí, potvrdíme a ozve se vybrat a můžeme dolů, nahoru listovat:
automobily, doprava, památky a muzea, restaurace, zábava, hotel, nákupy, obchod a služby, aktivní volný čas.
Po potvrzení určité kategorie se objeví seznam se vzdáleností k objektům, které odpovídají zvolené kategorii. Vybereme hledaný objekt a potvrdíme, ozve se vybrat, znovu potvrdíme a máme na výběr nahoru dolů, zda pěšky do místa, autem do místa, přidat do trasy, zobrazit podrobnosti, uložit místo, volat, poslat.

2. GPS data - potvrzením máme na výběr: vzdálenost, navigace, poloha.
Pokud má telefon možnost načíst alespoň čtyři satelity, můžeme si Talksem přečíst všechny informace.
Čím více satelitů načte, tím je údaj přesnější. Rychlost načtení satelitů a přesnost je také závislá na aktualizaci přes internet. To je možné dělat jednou týdně i přes Wi-Fi připojení, které je v mnoha místech zdarma.

3. Orientační body: Pokud chceme navigaci přes mapy,potvrdíme mapy, šipku vlevo, potvrdíme, dolů, místa,potvrdíme, vybereme dříve vytvořený bod, a vybereme zda pěšky, nebo autem a potvrdíme.

Pokud není trvalé připojení na internet, může telefon opakovaně nabízet připojení, to je možné povypínat- v Aplikace, GPS, GPS data, Volby Nastavení polohy, Metody polohy, Asistované GPS Vypnout. Nejlépe nechat zaškrtnuté pouze integrované Gps. Bohužel bez připojení na internet začne být navigace funkční až asi po 10 minutách od spuštění a méně přesná.
Ukázka hlášek při pěší navigaci (nahráno v autě pro zkrácení kráceny pauzy bez hlášek).
mezery
   Níže podrobněji o GPS navigaci z manuálu (není aktuální s ohledem na současné možnosti stažení map zdarma):
Potřebujete zjistit správný směr? Hledáte restauraci? Váš přístroj má nástroje, kterými vás dostane tam, kam chcete. Určování polohy (GPS) Aplikace GPS data a podobné slouží ke zjištění vlastní polohy a měření vzdáleností a souřadnic. Tyto aplikace vyžadují spojení GPS.
Systém GPS
Souřadnice v GPS jsou vyjádřeny pomocí mezinárodního souřadnicového systému WGS-84. Dostupnost souřadnic se může lišit podle regionu. Systém GPS (Global Positioning System) je provozován vládou USA, která je výhradně odpovědná za jeho přesnost a údržbu. Přesnost dat může být ovlivněna nastavením satelitů systému GPS prováděným vládou USA a je předmětem změn podle politiky GPS Ministerstva obrany USA a Federálního radionavigačního plánu. Přesnost může být rovněž ovlivněna nedostatečnou pravidelností satelitu. Dostupnost a kvalita signálů systému GPS může být ovlivněna vašim umístěním, budovami, přírodními překážkami a povětrnostními podmínkami. GPS přijímač by měl být používán pouze venku, aby byl umožněn příjem signálů systému GPS.
Systém GPS by neměl být používán pro přesné určování polohy a nikdy byste neměli výhradně spoléhat na data o poloze získaná z přijímače GPS a rádiových sítí mobilních telefonů pro zjišťování polohy nebo navigaci.
Počítadlo vzdálenosti má omezenou přesnost a může docházet k chybám zaokrouhlování. Přesnost může být rovněž ovlivněna dostupností a kvalitou signálů GPS.
V nastavení přístroje je možné povolit nebo zakázat různé metody určování polohy.
A-GPS (Assisted GPS)
Tento přístroj podporuje službu A-GPS (Assisted GPS). Služba A-GPS je síťová služba. Systém A-GPS (Assisted GPS) je používán pro získávání pomocných dat přes paketové datové připojení. Tato data pomáhají při počítání souřadnic vaší aktuální polohy, když přístroj přijímá signály ze satelitů.
Při aktivování služby A-G PS přijme přístroj informace o družicích z asistenčního datového serveru přes celulární síť. S pomocí asistenčních dat může přístroj získat polohu GPS rychleji.
Přístroj je předem nakonfigurován pro práce se službou Nokia A-GPS (pokud není k dispozici konkrétní nastavení služby A-GPS provozovatele služby). Data jsou ze serveru služby Nokia A-GPS načítána pouze v případě potřeby.
Chcete-li službu A-GPS vypnout, zvolte možnost Menu Aplikace GPS, GPS data a Volby Nastavení polohy Metody polohy Asistované GPS Vypnout.
Pro načítání dat služby Nokia A-GPS přes paketové datové spojení musíte mít v přístroji definován přístupový bod k internetu. Přístupový bod pro službu A-GPS můžete určit v nastavení zjišťování polohy. Pro tuto službu nelze využít přístupový bod bezdrátové sítě WLAN.Můžete použít pouze přístupový bod pro paketová data. Při prvním použití systému GPS vás přístroj požádá o vybrání přístupového bodu k internetu.
Držte přístroj správně
Přijímač GPS je umístěn v zadní části přístroje. Při práci s přijímačem nezakrývejte anténu rukou. Navázání spojení GPS může trvat několik sekund až minut. Navázání spojení GPS z vozidla může trvat déle. Přijímač GPS je napájen z baterie přístroje. Používání přijímače GPS urychluje vybíjení baterie.
Tipy pro navazování spojení GPS
Pokud přístroj nemůže najít satelitní signál, vyzkoušejte tyto kroky:
• Pokud se nacházíte v budově, vyjděte ven, kde je lepší signál.
• Pokud jste venku, přejděte do více otevřeného prostoru.
• Zkontrolujte, zda rukou nezakrýváte anténu GPS.
• Sílu signálu mohou ovlivňovat i špatné povětrnostní podmínky.
• Signál družic mohou v některých vozidlech blokovat tónovaná (atermická) skla.
Kontrola stavu signálu z družice
Chcete-li zjistit, kolik satelitů přístroj nalezl a zda přístroj přijímá signály ze satelitů, zvolte Menu Aplikace GPS GPS data a Volby Stav satelitu.
Pokud přístroj nalezl satelity, je v zobrazení informací o satelitech pro každý z nich zobrazen sloupec. Čím delší je sloupec, tím je signál ze satelitu silnější. Jakmile přístroj přijme z družicového signálu dostatek dat pro výpočet souřadnic místa, kde se nacházíte, pruh změní barvu. Na počátku musí přístroj přijmout signály z nejméně čtyř satelitů, aby byl schopen vypočítat souřadnice své aktuální polohy. Po provedení počátečního výpočtu je možné pokračovat ve výpočtu souřadnic aktuální polohy s využitím signálů tří satelitů. Obecně platí, že čím víc satelitů je nalezeno, tím vyšší je přesnost.
Požadavky na zjištění polohy
Síťová služba může vyslat požadavek na zjištění vaší polohy. Provozovatelé služeb vám podle polohy přístroje mohou nabízet informace o místních událostech, počasí či dopravní situaci.
Po přijetí požadavku na zjištění polohy zobrazí přístroj zprávu s uvedením služby, která požadavek vyslala. Chcete-li odeslání informací o poloze povolit, zvolte možnost Přijmout, pro zakázání zvolte možnost Odmítnout.
Orientační body
Zvolte možnost Menu Aplikace GPS Orient, body. Aplikace Orientační body slouží k uložení informací o poloze určitých míst do přístroje. Uložená místa můžete řadit do různých kategorií, například pracovní, a můžete k nim přidávat další informace, například adresy. Uložené orientační body můžete využívat v kompatibilních aplikacích, například v aplikaci GPS data.
Souřadnice GPS jsou vyjadřovány ve stupních a desetinách stupňů podle mezinárodní soustavy geografických souřadnic WGS-84.
Zvolte Volby a vyberte z následujících voleb:
• Nový orientační bod — Vytvoření nového orientačního bodu. Chcete-li požádat o zjištění souřadnic místa, na kterém se nacházíte, zvolte možnost Aktuální poloha. Chcete-li vybrat místo na mapě, zvolte možnost Zvolit z mapy. Chcete-li údaje o poloze zadat ručně, zvolte možnost Zadat manuálně.
• Upravit — Úpravy nebo přidání informací o uloženém orientačním bodu (např. adresa).
• Přidat do kategorie — Přidání orientačního bodu do kategorie aplikace Orientační body. Vyberte všechny kategorie, do kterých chcete orientační bod zařadit.
• Odeslat — Odeslání jednoho nebo více orientačních bodů do kompatibilního přístroje. Přijaté orientační body jsou umístěny do složky Přijaté v aplikaci Zprávy. Orientační body můžete třídit do přednastavených kategorií, můžete také vytvořit nové kategorie. Pro úpravy a vytváření nových kategorií orientačních bodů otevřete kartu kategorií a zvolte možnost Volby Upravit kategorie.
Zvolte možnost Menu Aplikace GPS GPS data.
Aplikace GPS data slouží k poskytování informací o trase k vybranému cíli, informací o současné poloze a informací o cestě, například přibližné vzdálenosti do cíle a přibližné době trvání cesty.
Souřadnice jsou v systému GPS vyjadřovány ve stupních a desetinách stupňů podle mezinárodní soustavy geografických souřadnic WGS- Pro práci s aplikací GPS data musí přijímač GPS v přístroji nejprve přijímat informace od nejméně čtyř družic, aby mohl vypočítat souřadnice místa, na kterém se nacházíte. Po dokončení úvodního výpočtu může být možné pokračovat ve výpočtu polohy pomocí tří družic. Při přijímání signálu z více družic však systém dosahuje větší přesnosti.
Navigace po trase
Zvolte Menu Aplikace GPS GPS data a Navigace. Navigaci po trase zahajujte mimo budovy. Pokud ji spustíte uvnitř budovy, nemusí přijímač GPS přijmout potřebné informace z družic.
Funkce navigace po trase využívá otočný kompas na displeji přístroje. Červený bod ukazuje směr k cíli a uprostřed růžice kompasu je uvedena přibližná vzdálenost.
Navigace po trase ukazuje přímou trasu a nejkratší vzdálenost k cíli měřenou vzdušnou čarou. Ignoruje jakékoli překážky, například budovy a přírodní překážky. Při výpočtu vzdálenosti nebere v úvahu rozdíly v nadmořských výškách. Navigace po trase je aktivní pouze když se pohybujete.
Chcete-li nastavit cíl trasy, zvolte možnost Volby Nastavit cíl cesty a vyberte cílový orientační bod nebo zadejte souřadnice zeměpisné šířky a délky. Pro vymazání nastaveného cíle trasy zvolte možnost Ukončit navigaci.
Načtení informací o poloze
Zvolte Menu > Aplikace GPS GPS data a Poloha. V zobrazení polohy vidíte informace o současné poloze. Na displeji je uveden odhad přesnosti polohy místa.
Chcete-li aktuální polohu uložit jako orientační bod, zvolte možnost Volby Uložit polohu. Orientační body jsou uložená místa s doplňujícími informacemi. Můžete je používat i v jiných kompatibilních aplikacích a přenášet mezi kompatibilními zařízeními.
Počitadlo vzdálenosti
Zvolte Menu Aplikace GPS, GPS data a Vzdálenost. Počítadlo vzdálenosti má omezenou přesnost a může docházet k chybám zaokrouhlování. Přesnost může být rovněž ovlivněna dostupností a kvalitou signálů GPS.
Chcete-li zapnout nebo vypnout počítání délky trasy, zvolte možnost Volby Start nebo Stop. Vypočtené hodnoty zůstanou na displeji. Tuto funkci používejte mimo budovy, aby přijímač získal lepší signál GPS.
Chcete-li vynulovat vzdálenost, čas, průměrnou i maximální rychlost a zahájit nové počítání, zvolte možnost Volby Vynulovat. Chcete-li vynulovat vzdálenost a celkový čas, zvolte možnost Restartovat.

Mapy
V aplikaci Mapy uvidíte svou aktuální polohu na mapě, můžete prohlížet mapy různých měst a zemí, vyhledávat místa nebo plánovat trasy z jednoho místa do jiného. Můžete ukládat místa a odesílat je do kompatibilních přístrojů. Můžete si rovněž koupit licence ke službám dopravních informací a navigaci, pokud jsou dostupné ve vaší zemi nebo regionu.
Při prvním použití aplikace Mapy může být nutné vybrat přístupový bod k internetu pro stahování map.
Pokud procházíte oblastí, která není pokryta mapami již staženými v přístroji, mapa pro danou oblast se automaticky stáhne z internetu. Některé mapy mohou být k dispozici ve vašem přístroji nebo na paměťové kartě. Pro stažení map můžete rovněž použít PC software Nokia Map Loader. Informace o instalování aplikace Nokia Map Loader do kompatibilního PC, viz www.nokia.com/maps.
Cestování
jj/. Tip: Chcete-li se vyhnout poplatkům za přenos dat, 'T' můžete aplikaci Mapy používat i bez připojení k internetu a procházet mapy uložené v přístroji nebo na paměťové kartě. Poznámka: Stažení map může vyžadovat přenos velkého množství dat v síti vašeho poskytovatele služeb. Informujte se u svého poskytovatele služeb o poplatcích za datové přenosy. Téměř všechny digitální mapy jsou v určitém rozsahu nepřesné a neúplné. Nikdy výhradně nespoléhejte na mapy, které stáhnete pro užívání v tomto přístroji.
Určování polohy podle sítě
Zvolte možnost Menu Aplikace GPS Mapy. Svou aktuální polohu můžete zjistit i podle informací mobilní sítě, a to i v budovách. Tato metoda je rychlejší, ale méně přesná než systém GPS. Takto zjištěnou polohu nelze použít jako výchozí bod pro navigaci.
Chcete-li určovat polohu podle mobilní sítě, vyberte v nastavení přístroje metodu určování polohy podle sítě. Když spustíte aplikaci Mapy a je připraveno připojení GPS, nahradí určování polohy podle mobilní sítě systém GPS.
Pohyb po mapě
Při aktivním spojení GPS je aktuální poloha přístroje vyznačena na mapě ikonou
• Chcete-li zobrazit svou aktuální nebo poslední známou polohu, zvolte Volby Moje pol..
Chcete-li se pohybovat po mapě, stiskněte navigační tlačítko nahoru, dolů, vlevo či vpravo. Při výchozím nastavení je mapa orientována na sever.
Je-li aktivní datové připojení a procházíte mapami na displeji, tak pokud přejdete na místa, která nejsou pokryta již staženými mapami, nové mapy se automaticky stáhnou. Mapy jsou automaticky ukládány do paměti přístroje nebo na kompatibilní paměťovou kartu [je-li vložena).
Chcete-li zvětšit nebo zmenšit zobrazení mapy, stiskněte tlačítko * nebo #.
Pro změnu typu mapy zvolte Volby Režim mapy.
Hledání míst
Chcete-li vyhledat místo, stiskněte navigační klávesu a zvolte Prozkoumat Do vyhledávacího pole začněte zadávat název místa. Přístroj začne doporučovat odpovídající místa. V seznamu vyberte místo nebo zadejte název místa do vyhledávacího pole a zvolte Hledat.
1. Chcete-li najít specifickou adresu, zvolte Volby Hledat podle adresy. Z. Začněte zadávat požadované informace. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.
3. V seznamu nalezených shod vyberte adresu.
4. Zvolte Volby Hledat.
Chcete-li vyhledat adresu uloženou v seznamu kontaktů, zvolte Volby Hledat podle adresy Volby Vybrat v kontaktech.
Pro vyhledání míst podle souřadnic zvolte Volby Hledat podle adresy Volby Hledat podle souřadnic. Chcete-li zvolit formát souřadnic, stiskněte navigační klávesu nahoru nebo dolů.
Pro vyhledání míst ze specifické kategorie, například restaurace nebo obchody, stiskněte navigační klávesu a zvolte Prozkoumat. Vyberte kategorii a zadejte hledaný výraz do vyhledávacího pole.
Plánování trasy
Chcete-li plánovat trasu, přejděte na mapě na počáteční bod, stiskněte navigační klávesu a zvolte Přidat do trasy. Pro přidání cílového bodu a dalších míst do trasy zvolte Přidat nový bod trasy.
Chcete-li změnit pořadí míst v trase, přejděte k místu, stiskněte navigační klávesu a zvolte Přesunout. Vyberte místo, na které chcete místo přesunout, a zvolte Zvolit.
Chcete-li trasu upravit, stiskněte navigační tlačítko a zvolte možnost Upravit trasu.
Chcete-li trasu zobrazit na mapě, zvolte možnost Volby Zobr. trasu.
Chcete-li se nechat navigovat k cílovému místu, aťjedete ve voze nebo jdete pěšky, pokud jste si koupili licenci pro tyto služby, zvolte Volby Zahájit cestu nebo Zahájit pěší cestu.
Chcete-li trasu uložit, zvolte možnost Volby Uložit trasu.
Ukládání a odesílání míst
Pro uložení místa do přístroje stiskněte navigační klávesu a zvolte Uložit.
Chcete-li zobrazit uložená místa, zvolte v hlavním zobrazení Volby Oblíbené.
Chcete-li odeslat místo do kompatibilního přístroje, stiskněte navigační tlačítko a zvolte možnost Poslat.
Pokud místo posíláte textovou zprávou, budou informace převedeny do prostého textu.
Zobrazení uložených položek
Chcete-li si prohlédnout místa a trasy, které jste uložili do svého přístroje, zvolte Volby Oblíbené. Pro seřazení uložených míst podle abecedy nebo podle vzdálenosti zvolte Místa Volby Seřadit.
Cestování
Chcete-li synchronizovat uložená místa s webovou službou Ovi Mapy, zvolte Synchronizovat s Ovi. Synchronizace může vyžadovat přenos velkého množství dat v síti vašeho poskytovatele služeb. Informujte se u svého poskytovatele služeb o poplatcích za datové přenosy.
Pro zobrazení místa na mapě stiskněte navigační klávesu a zvolte Zobrazit na mapě.
Pro přidání místa do trasy stiskněte navigační klávesu a zvolte Přidat do trasy.
Chcete-li vytvořit sbírku oblíbených míst, například restaurací nebo muzeí, vyberte možnost Volby Nová sbírka.
Synchronizace oblíbených míst s aplikací Ovi Mapy
Webová stránka Ovi obsahuje internetové služby, které poskytuje firma Nokia. Sekce Ovi Mapy obsahuje služby týkající se aplikace Mapy. Informace o vytvoření účtu pro Ovi, viz www.ovi.com.
Chcete-li synchronizovat místa, sbírky a trasy uložené v přístroji s vaším účtem Ovi, zvolte Volby Oblíbené Synchronizovat s Ovi.
Chcete-li nastavit přístroj, aby automaticky synchronizoval vaše uložená místa, sbírky a trasy s vaším účtem Ovi po otevření a zavření aplikace Mapy, zvolte Volby Nástroje Nastavení Synchronizace Synchronizovat s Ovi Při zapnutí a vypnutí.
Synchronizace může vyžadovat přenos velkého množství dat v síti vašeho poskytovatele služeb. Informujte se u svého poskytovatele služeb o poplatcích za datové přenosy.
Prohledávání historie
Chcete-li si prohlédnout, která místa jste v poslední době vyhledávali, zvolte Volby Historie.
Pro zobrazení zvoleného místa na mapě stiskněte navigační klávesu a zvolte Zobrazit na mapě.
Pro odeslání místa do kompatibilního přístroje stiskněte navigační klávesu a zvolte Poslat.
Pro přidání místa do trasy stiskněte navigační klávesu a zvolte Přidat do trasy.
Chůze k cíli
Trasa pro pěší zahrnuje pěší zóny a parky, preferuje chodníky a menší cesty a vynechává silnice pro motorová vozidla.
Délka pěší trasy je omezena na maximálně 50 kilometrů a rychlost cestování na maximálně 30 km/h. Je-li překročen rychlostní limit, navigace se ukončí a opět se obnoví až po návratu rychlosti do limitu.
U navigace pro pěší není dostupná hlasová navigace (staženo), ale přístroj vás pomocí tónu a vibrací upozorní přibližně 20 metrů před odbočkou nebo jiným manévrem.
Způsoby navigace závisí na nastavení aktuálně aktivního profilu v přístroji.
Chcete-li si koupit licenci pro navigaci chodců, zvolte Volby Obchod a licence Voskytovatel služby.
Po koupení licence získáte do přístroje rovněž službu předpovědi počasí a službu pokročilého vyhledávání, pokud jsou dostupné ve vaší zemi nebo regionu. Služba pokročilého vyhledávání umožňuje při vyhledávání najít místní události a cestovatelské informace.
Pro zahájení navigace vyberte umístění, stiskněte navigační klávesu a zvolte Pěšky do místa.
Pokud je cíl mimo pevnou komunikaci, trasa je zobrazena jako přímá linka, která indikuje směr chůze. Chcete-li nastavit přístroj, aby vždy používal přímou linku pro navigaci, zvolte Volby > Nástroje Nastavení Trasa Preferovaná trasa > Přímo.
Chcete-li zobrazit přehled trasy, zvolte Volby Přehled trasy.
Chcete-li navigaci ukončit, zvolte možnost Stop.
Chcete-li upravit nastavení aplikace Mapy, zvolte Volby Nástroje Nastavení a vyberte z následujících možností:
• Internet — Úprava nastavení internetu.
• Navigace — Úprava nastavení navigace.
• Trasa — Úprava nastavení tras.
• Mapa — Úprava nastavení mapy.
• Synchronizace — Úprava nastavení pro synchronizaci uložených položek s webovou službou Ovi.
Nastavení internetu
Chcete-li upravit nastavení internetu, zvolte Volby > Nástroje Nastavení Internet a vyberte z následujících možností:
• Synchronizace Připojit při spuštění — Nastaví přístroj, aby otevřel připojení k internetu po spuštění aplikace Mapy.
• Výchozí přístupový bod nebo Síťový cíl — Zvolte přístupový bod, který bude použit pro připojení k internetu.
• Upozornění na roaming — Nastaví přístroj, aby vás upozornil při registrování do sítě, která není vaší domovskou sítí.
Nastavení navigace
Chcete-li upravit nastavení navigace, zvolte Volby > Nástroje Nastavení Navigace a vyberte z následujících možností:
• Hlasové navádění — Volba jazyka hlasových pokynů pro navigaci ve voze. Před zvolením jazyka zřejmě budete muset stáhnout hlasové soubory. Stažení souborů hlasových pokynů může vyžadovat přenos velkého množství dat v síti vašeho poskytovatele služeb. Informujte se u svého poskytovatele služeb o poplatcích za datové přenosy.
• Podsvícení — Úprava nastavení podsvětlení.
• Automatické přiblížení — Použití automatického zoomu.
• Aktualizace dopr. info. — Aktualizace informací o dopravních událostech.
• Změnit tr. kvůli provozu — Plánování nové trasy, aby se vyloučily dopravní události.
Cestování
• Počítání času — Zobrazení doby cestování nebo předpokládaného dosažení cíle na displeji.
• Upoz. na překroč, rychl. — Nastavení přístroje, aby upozorňoval v případě překročení rychlostního omezení, pokud je pro trasu k dispozici informace o rychlostních omezeních.
• Upoz. na bezp. kontr. — Nastavení přístroje, aby upozorňoval na přítomnost rychlostní kamery, pokud je pro trasu taková informace k dispozici.
Dostupné možnosti se mohou lišit.
Nastavení trasy
Chcete-li upravit nastavení trasy, zvolte Volby > Nástroje > Nastavení > Trasa.
Pro volbu režimu přepravy zvolte Způsob přepravy > Pěšky nebo Autem. Zvolíte-li Pěšky, budou jednosměrné ulice pokládány za normální ulice a bude možné používat chodníky.
Chcete-li použít nejrychlejší trasu, zvolte Výběr trasy > Rychlejší trasa. Toto nastavení je k dispozici jen v případě, že jste zvolili jako režim přepravy Autem.
Chcete-li použít nejkratší trasu, zvolte Výběr trasy > Kratší trasa.
Pro plánování tras, které kombinují výhody nejkratších i nejrychlejších tras, zvolte Výběr trasy > Optimální. Můžete rovněž povolit nebo zakázat používání dálnic, tunelů, trajektů a placených silnic.
Nastavení mapy
Chcete-li upravit nastavení mapy, zvolte Volby Nástroje Nastavení Mapa a vyberte z následujících možností:
• Kategorie —Vyberte, které typy zajímavých míst(POI) chcete na mapě vidět.
• Barvy — Optimalizuje barevné schéma pro denní nebo noční použití.
• Používaná paměť — Zvolte úložiště v přístroji, do kterého jsou uloženy soubory map.
• Maximální využití paměti — Vybertevelikost paměti, kterou je možné použít pro ukládání map. Je-li tento limit dosažen, nejstarší mapy se automaticky odstraní.
• Soustava měr — Zvolte metrický nebo imperiální systém.
Nastavení synchronizace
Chcete-li definovat nastavení synchronizace, zvolte Volby > Nástroje Nastavení Synchronizace.
Chcete-li nastavit přístroj, aby automaticky synchronizoval vámi uložené položky s vaším účtem Ovi po otevření a zavření aplikace Mapy, zvolte Synchronizovats Ovi Při zapnutí a vypnutí.
Chcete-li synchronizovat uložené položky s Ovi ručně, zvolte Synchronizovat s Ovi Ručně. Chcete-li synchronizovat položky, zvolte v hlavním zobrazení Volby Oblíbené Synchronizovats Ovi.
Chcete-li definovat podrobnosti účtu Ovi, zvolte Přihlašovací údaje.
Pokud nemáte účet Ovi, vytvořte si jej na www.ovi.com.
Aktualizace map
Abyste mohli aktualizovat mapy a soubory hlasových pokynů ve svém kompatibilním přístroji, stáhněte do počítače aplikaci Nokia Maps Updater ze stránky www.nokia.com/maps. Připojte přístroj k počítači, otevřete Nokia Maps Updater a proveďte následující:
1. V Volby seznamu vyberte jazyk. Je-li k počítači připojeno více přístrojů, vyberte v seznamu svůj přístroj.
3. Nalezne-li aplikace Nokia Maps Updater aktualizace, stáhněte je do přístroje.
4. Po výzvě na displeji přístroje potvrďte stažení do přístroje.


Zpět.