Přehled paměťových karet

CompactFlash
Označuje se také pouze zkratkou "CF".
Jde o historicky první paměťovou kartu a představila ji společnost Sandisk v roce 1994.
Karta se vyráběla ve dvou provedeních, která se označují jako "Typ I" nebo "Typ II" a liší se od sebe pouze tloušťkou(typ I - 3,3mm, typ II - 5mm). Další rozměry jsou 43 x 36mm. Máte- li zařízení se slotem typu II, můžete používat oba typy karet. V opačném případě pouze typ I. Dnes se v prodejnách s kartami typu II již téměř nesetkáte.

MultiMediaCard
Označuje se také pouze zkratkou "MMC" nebo "MMCplus"
V roce 1997 ji společně představily firmy Siemens a Sandisk.
Nyní se již stále častěji setkáte s označením MMCplus, což jsou technologicky novější MMC karty s větší rychlostí a větším počtem pinů. Důležité a potěšující je to, že jsou zpětně kompatibilní a můžete je tedy použít ve všech zařízeních se slotem MMC. Rozměry jsou 24 x 32 x 1,5mm.
Dalšími variantami MMC karet jsou:
RS-MMC
Úplný název je "Reduced-Size MultiMediaCard"
Karta má poloviční velikost (24 x 16 x 1,5mm) oproti MMC a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální MMC kartu.

DV-RS-MMC
"Dual-Voltage Reduced-Size MultiMediaCard" nebo se nazývá "MMCmobile"
Karta má opět poloviční velikost (24 x 16 x 1,5mm) oproti MMC a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální MMC kartu. Rozdíl je v tom, že dokáže pracovat i s nižším napětím(1,8V) v moderních mobilních zařízeních.

MMCmicro
"MultiMediaCard micro"
Karta je ještě menší (12 x 14 x 1,1mm) než RS-MMC a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální MMC kartu.
MMC karty lze použít i v zařízeních se slotem pro karty SecureDigital (viz níže).

SecureDigital
Označuje se také pouze zkratkou "SD".
V roce 2003 ji společně představily firmy Panasonic, Toshiba a Sandisk.
SD karta měla vytlačit MMC kartu, ale v současné době jsou jejich parametry i cena obdobné. SD karta má oproti MMC kartě mechanickou pojistku proti nechtěnému přepsání dat. Rozměry jsou 24 x 32 x 2,1mm a ve slotech pro SD kartu lze použít i MMC kartu.
Dalšími variantami SD karet jsou:
miniSD
"mini SecureDigital"
Karta je menší (21,5 x 20 x 1,4mm) oproti SD a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální SD kartu.

microSD
"micro SecureDigital", ale setkáme se i se starším názvem "TransFlash"
Karta je ještě menší (15 x 11 x 1mm) oproti SD a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální SD kartu.
"SD USB"
Pokud vím, tak název ani karta nejsou nijak samostatně standardizovány, ale jde o specialitku, kterou vyrábí ze známých firem např. Sandisk pod názvem Ultra II SD Plus USB. Kartu je možné přehnout a zasunout do USB portu.

SDHC (SD High Capacity)
Je nová varianta SD karty s kapacitou větší než 2GB
Rozměry i mechanické provedení jsou stejné jako SD karta SDHC kartu lze používat jen ve výrobcích kompatibilních s SDHC, naopak SD kartu lze používat i v zařízeních pro SDHC.
SDHC karty garantují minimální přenosovou rychlost. Existují tři třídy:
1. Class 2 - min. 2MB/s
2. Class 4 - min. 4MB/s
3. Class 6 - min. 6MB/s

Memory Stick
Označuje se také pouze zkratkou "MS".
V roce 1998 ji představila společnost Sony.
Rozměry jsou 50 x 21,5 x 2,8mm a lze ji použít také v naprosté většině zařízení se sloty Memory Stick Pro.

Dalšími variantami MS karet jsou:
Memory Stick Pro
Označuje se také pouze zkratkou "MS Pro".
Rozměry jsou stejné. Tato modernější karta nabízí větší kapacity i rychlost přenosu dat.

Memory Stick Duo
Označuje se také pouze zkratkou "MS Duo".
Karta je zmenšenou verzí MS (31 x 20 x 1,6mm) a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální MS kartu, s kterou je kompatibilní

. Memory Stick Pro Duo
Označuje se také pouze zkratkou "MS Pro duo".
Karta je stejně velká jako MS Duo, je tedy opět zmenšenou verzí MS Pro a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro MS Pro kartu, s kterou je kompatibilní. Oproti MS Duo nabízí větší kapacity i rychlost.

Memory Stick Micro
Označuje se také pouze zkratkou "MS Micro".
Může pracovat s dvěmi úrovněmi napájení(3,3V nebo 1,8V)
Karta má rozměry 15 x 12,5 x 1,2mm a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro MS Pro kartu, s kterou je kompatibilní.

xD-Picture Card
představily v roce 2002 společnosti Olympus a Fujifilm.
Rozměry jsou 25 x 20 x 1,7mm. První karty byly typu "S", nyní se prodávají karty typu "M" a rychlejší typu "H". V naprosté většině zařízení můžete použít jakýkoli typ, přesto však doporučuji zkontrolovat kompatibilitu na stránkách výrobce Vašeho zařízení. Některé nadstandardní funkce karet jednotlivých výrobců není někdy možné využít ve výrobcích jiných firem.
Více se o xD kartách dozvíte na stránkách
Olympus ČR,
Fujifilm ČR

Čtečky karet

Šikovným pomocníkem při používání paměťových karet jsou čtečky. Většina z nich umí na karty i zapisovat. Přenos dat z karty do počítače je za použití čtečky mnohem rychlejší než přímo z použitého přístroje. Navíc umí čtečky většinou pracovat s více typy karet, mohou k Vám například přijít přátelé se svými soubory pouze na kartě. Také si můžete na paměťové karty zálohovat data.

Dnes se vyrábějí interní čtečky do PC, do notebooku v podobě zásuvné PCMCIA karty, externí připojitelné přes USB rozhraní nebo dokonce takové modely, které lze použít jako interní do PC i jako externí přes USB.

Zavřít okno
Zpět na úvodní stránku.