Čtečka ebooks Amazon Kindle 3

   Stále větší oblibu si získávají čtečky elektronických knih. V současnosti již i s českým hlasem.

   Popis technologie:
Čtečkami elektronických knih lze pohodlně číst různé textové informace. Hlavní výhodou je technologie, která je použita pro zobrazování těchto informací. Displej je tzv. elektronický inkoust (E-Ink). Oproti standartním displejům má několik zásadních výhod. Velmi nízkou spotřebu elektrické energie (která je nutná pouze pro změnu stavu), vysoký kontrast, a co je pro čtenáře nejdůležitější, vynikající čitelnost i na přímém slunci. Čtení textu na displeji z "elektronického papíru" se tak velmi podobá čtení z klasického papíru a v porovnání s běžnými displeji je znatelně méně namáhavé pro oči. Slabozrací si mohou text zvětšit. A pokud je čtečka s ozvučením, je možné nechat si text předčítat jako v počítači se syntetickým hlasem.

   Popis čtečky:
Na přední straně je šesti palcový displej, na obou stranách vedle displeje, je dvojice tlačítek pro přechod na další a předchozí stránku (lze využít i v seznamu knih). Tlačítka jsou těsně u kraje, ale mačkají se zhora.
Pod displejem je QWERTY klávesnice, která v pravé části obsahuje tlačítka pro přístup do menu a pohyb v něm.
První tlačítko od displeje je vstup do menu. pod ním jsou do kruhu tlačítka nahoru dolů, vlevo, vpravo, pro další možnosti menu a uprostřed kulaté zapuštěné, vybrané otevře. Úplně vlevo dole je multifunkční shift. Vedle Alt, širší tlačítko mezerník, při plynulém čtení je to pause. Další tlačítko otvírá kontextové menu, kde lze po otevření souboru vybrat velikost písma, fonty řádkování a hlavně spustit plynulé čtení hlasem. Tímto tlačítkem lze také vybrat rychlost čtení, hlas. Další je tlačítko home, které vrací do seznamu knih. Poslední tlačítko vpravo dole je krok zpět. Qwerty klávesnička není ozvučena.
Na spodní boční straně je zleva ovládání hlasitosti, 3,5" konektor pro sluchátka, MicroUSB konektor pro nabíjení a spojení s počítačem, vpravo již jen posuvný spínač, pro zapnutí a vypnutí. Ten se vrací zpět a je ho třeba chvilku přidržet.
Na zadní straně jsou v horní části stereo reproduktory.
Po zapnutí ozvučení čte menu a text na obrazovce.
V seznamu knížek vybereme šipkami dolů, nahoru knihu a stiskneme zapuštěné potvrzovací tlačítko. Ohlásí se název, zda knížka byla již otevřena, stránka a kolik procent. Hlasové čtení můžeme spustit klávesovou zkratkou, kdy současně přidržíme shift (vlevo dole) a levé tlačítko nad tlačítkem pro seznam knih (druhé zprava dole). Nebo přes kontextové menu Při plynulém čtení nelze listovat, čtení se musí vypnout stejně jako když se zapíná.
Každou rozečtenou knihu si Kindle pamatuje a vrací se hlasem na začátek stránky. Pro vypnutí je nutné déle podržet vypinací posuvné tlačítko. Kratší přidržení uvede Kindle do spánku.
V nabídce je i možnost vyhledávání, ale vzhledem k neozvučené klávesnici, není to beze zraku s jistotou použitelné.
V menu lze také najít možnost spuštění MP3 přehrávače, který slouží jako zvukové pozadí, při čtení očima. Internet není ozvučen. V nabídce je i možnost připojení přes Wi-Fi.

   Parametry a specifikace:
Displej: 6" E-Ink displej s rozlišením 800 x 600 pixelů Zobrazení 16ti odstínů šedi, 167 PPI

Podporované formáty: Nativně: Kindle (AZW), TXT, PDF, Audible (Audible Enhanced (AA, AAX)), MP3, nechráněný MOBI, PRC Po konverzi: HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP
Paměť: 4 GB (uživatelsky dostupné 3 GB)
Rozhraní: Wi-Fi 802.11 b/g (podpora WEP, WPA a WPA2) microUSB 2.0, 3.5 mm jack konektor
Napájení: Vestavěný akumulátor s výdrží až 4 týdny při vypnuté Wi-Fi a tři týdny při jeho aktivaci hlasové čtení podle hlasitosti tuto dobu výrazně zkracuje.
Doba nabíjení zhruba 4,5 hodiny
Rozměry: 190 krát 123 krát 8,5 milimetru
Hmotnost: 241 g

Český hlas do čtečky ebooks Amazon Kindle.

Nejlepší nabídka na Empei.cz.
   V tomto obchodě si zákazníků považují, mají i vlastní servis a to je při křehkosti displejů docela důležité.
Pozor, v některých obchodech doporučují drahé kožené pouzdro se kterým tyto displeje praskají!
Mnohem lepší jsou pouzdra Kindle Guard. Což je revoluční řešení z hlediska ochrany displeje, který je abnormálně křehký
Nejvhodnější pouzdra na kindle 3, 4, i touch.

Levněji se dá koupit už jen na Amazon.
není to už ale taková jistota, jako v tuzemském obchodě s vlastním servisem.

   Závěr:
Výrobce si určitě zaslouží pochvalu za povedený a cenově dostupný výrobek. Kéž by ozvučené menu, seznamy i možnost hlasového čtení automaticky přidávali všichni výrobci elektroniky i domácích spotřebičů.
Pro lidi, kteří si mohou převézt text do zvukového formátu, je většinou praktičtější vhodný MP3 přehrávač, ozvučený mobilní telefon, netbook apod. Přesto by i tato čtečka mohla najít své místo mezi zrakově handicapovanými, ač není pro tuto kategorii čtenářů určena a podvržený hlas Zuzana není zdaleka tak dokonalý, jako hlasy anglické. S maximální velikostí písma, se změní zalamování.

Zpět na úvodní stránku.