Mobilní IPS - navigace uvnitř budov

Přichází „vylepšovák“ GPS. Takzvané IPS usnadní orientaci v budovách 6. června 2012 Navigace GPS je dnes běžnou součástí našeho života a mnoho řidičů už si bez ní cestování neumí ani představit. Velmi zajímavou novinkou ve světě navigací je systém IPS, tedy navigace uvnitř budov. Umožňuje jednodušší orientaci ve velkých objektech jako jsou například nákupní centra nebo letiště. Google mapy 6 Systém IPS umožní navigaci uvnitř budov. Vnitřní polohový systém (IPS) je novou generací navigace, která má využití v budovách, kde klasické systémy jako americký GPS nebo ruský Glonass nemají jednoduše signál. IPS navíc není jen o zjištění polohy, pokud jste v budově, ale především o orientaci v samotných budovách. Využití tak má zejména v rozlehlých komplexech jako jsou letiště, nákupní centra nebo například nemocnice. Fungování systému pro zjištění aktuální polohy může být založeno na několika technologiích, nejčastěji se používá wi-fi nebo bluetooth připojení. Základem pro správné fungování navigace uvnitř budov je ale především získaní mapových podkladů, které nejsou součástí standardních navigací, jako jsou například plány podzemních parkovišť nebo půdorysy nákupních center. Uvnitř objektů jsou pak zmapovány nejen komunikace jako chodby, schodiště nebo výtahy, ale především konkrétní body zájmu. V obchodních domech to mohou být obchody, na letištích pak například místo pro odbavení nebo úschovna zavazadel. Právě v takto velkých objektech lidé často ztrácí orientaci. Kromě volného místa na parkování je občas problém najít například také výtah z podzemních garáží. A v tom by měl pomoct nový druh navigace, který již najdeme v nových Google mapách šesté generace, u Microsoftu nebo BMW. Například bavorská automobilka ukazuje možnosti navigace uvnitř budov na příkladu svého obřího zákaznického centra BMW Welt, které je v bavorské metropoli svou rozlohou jakýmsi malým městem ve městě. V USA je v tuto chvíli pro Google mapy zmapováno několik významných letišť a také větší obchodní domy. Jedním z prvních byla například síť prodejen nábytku IKEA. V Japonsku jsou dokonce dostupné mapové podklady i pro první muzea a galerie. Vzhledem k tomu, že snadná navigace by mohla být především pro obchodníky značnou konkurenční výhodou, lze předpokládat, že se vnitřní navigace brzy rozšíří ve velkém i do Evropy.
Autor: Luboš Korbel
Mobil Idnes.cz.

Společnost Fujitsu se spolu s Japonským národním institutem pro informace a komunikační technologie (NICT) dohodly na vývoji nového navigačního systému, který bude určený do vnitřních prostor. Pomáhat má především nevidomým ve snazší orientaci na místech, kde jsou nefunkční klasické GPS technologie. Navigace bude probíhat v reálném čase prostřednictvím hlasového výstupu, který bude přicházet z uživatelova smartphonu.
Navigace ve venkovních prostorech, známá jako GPS, je dnes běžnou záležitostí, nelze ji však používat i v prostorech uvnitř. V nově vyvíjeném navigačním systému společností Fujitsu slouží k měření vzdálenosti předmětů od zdroje UWB bezdrátová technologie, která za pomocí rádiových vln dokáže určit velmi přesnou polohu předmětů i ve vnitřních prostorech, v reálném čase a s přesností s maximální odchylkou do 30 centimetrů.
V místnosti bude instalováno několik mobilních základen, které budou vysílat informace o pozici sledované osoby a pozici předmětů přímo do počítače. Počítač takto získaná data zpracuje a přepošle je dále do mobilního telefonu se speciální aplikací. Hlasový výstup z telefonu pak bude směrovat uživatele po prostoru k vybranému cíli/předmětu. nevidomým pomáhat orientovat se v prostoru vně i venku. Jedná se o vývoj přídavných senzorů, které dokážou detekovat překážky nacházející se kdekoliv v cestě. "Taková technologie by však nakonec mohla pomoci nejen nevidomým. V blízké budoucnosti může sloužit také jako navigační systém pro návštěvníky veřejných míst jako jsou nemocnice, úřady, muzea či nákupní centra," uvedl Jan Šplíchal, produktový a PR manažer Fujitsu Technology Solutions Česká republika.
Fujitsu Technology Solutions.

Aktivní navigační systémy.
Navigace všeobecně.
Zpět na úvodní stránku.