Ultrazvukové brýle iGlasses

   Ultrazvukové brýle iGlasses vypadají stejně jako běžné brýle, se zesílenými bočnicemi. Na horní straně obrouček přímo nad čočkami jsou dvě malé kulaté mřížky, za nimiž jsou ultrazvukové senzory. Na okraji pravé zesílené bočnice je vyčnívající kulaté tlačítko. Tímto tlačítkem se brýle iGlasses zapínají a vypínají (nutno přidržet asi jednu sekundu). Přesně pod tímto tlačítkem je na spodní hraně bočnice malé kolečko, kterým se upravuje intenzita vibrací. Před kolečkem je malá kulatá zdířka, 2,5 milimetru pro nabíjení.
Po zapnutí přidržením tlačítka uslyšíte sérii pípnutí. Počet pípnutí udává hladinu nabití baterie. čtyři pípnutí - baterie je zcela nabitá. Indikace je po 25%, třipípnutí ještě několik hodin provozu a jedno pípnutí je nabití jen na méně než 25 %. V návodu je uvedeno: deset pípnutí - baterii je třeba dobít.
Prakticky pokud se po zapnutí ozve jen jedno pípnutí, brýle fungují již jen pár minut a začne se v delších intervalech ozývat a brýle se vypnou.

   Po zapnutí brýlí iGlasses vydává vysílací senzor nepřetržitý tok ultrazvukových signálů. Přijímací senzor detekuje zpožděný odraz ultrazvukového signálu a vyhodnotí vzdálenost k překážce.
Brýle identifikují vše co je blíže než 3 metry. Čím je překážka blíž, tím se četnost vibrací zrychluje. Asi od 70 cm jsou vibrace souvislé.
Intenzitu vibrací lze trochu regulovat otočným kolečkem. Směrem od skel se intenzita vibrací snižuje, naopak zvyšuje. Brýle vypneme přidržením zapínacího tlačítka.

Dodávaný návod k obsluze (naskenováno).

   Hmotnost:75 gramů
Baterie 3.7V 600mAh Li-ion
Doba provozu až 10 hodin

   Výhody:
Brýle jsou lehké a délkově výsuvnými nožičkami nastavitelné.
Ovládání je velmi jednoduché.
Indikace stavu baterie je dobře vyřešena.
Brýle reagují o trošku rychleji, než např. parkovací asistent.

   Nevýhody:
Nelze regulovat citlivost - vzdálenost na jakou brýle identifikují překážky.
V běžném prostředí, mezi lidmi se téměř neustále ozývají vibrace, které působí rušivě.
I při nejnižší intenzitě vibrací jsou vibrace dosti intenzivní a brní z toho hlava.
Co mne překvapilo, starší lidé s horším sluchem, vůbec ani při maximu, vibrace na hlavě nevnímali, jen rukama.
Oproti RAY prakticky neindikují větve, tyče apod.
Nelze nastavit šíře bočnic, na větší hlavě jsou těsné.

   Závěr:
Pokud výrobce zohlední požadavek na regulaci citlivosti a snížení síly vibrací, mohl by to být praktický výrobek s dobrou využitelností pro ochranu hlavy a lepší orientaci.
Reakce výrobce.

Udělal jsem pár pokusů se snížením citlivosti senzorů, s ohledem na fyzikální vlastnosti šíření a odrazu ultrazvuku.
Po úpravě se zdají být brýle použitelné a provedením praktičtější než levný parkovací asistent.
Téměř ideální by bylo provedení brýlí tak jak je, ale s vlastnostmi RAY.

   Hned tak se asi nepodaří přesvědčit výrobce k úpravě citlivosti elektroniky, amatérská úprava je samozřejmě choulostivější a méně estetická.
Snížila se ještě více citlivost na větve, ale zvýraznila se docela zajímavá vlastnost. Měkké předměty závěsy, lidi apod. to identifikuje na podstatně menší vzdálenost cca30 cm, oproti tvrdým předmětům cca od 90cm. V praxi to znamená, že mezi lidmi neruší zbytečnými vibracemi, ale jakmile se objeví reklamní cedule, sloup apod, tak je reakce kolem jednoho metru vcelku vyhovující. Dříve reaguje na člověka s brýlemi, než na člověka bez brýlí, natož na ženu s velkou hřívou na hlavě. Brýle bohužel špatně indikují trubky, tyče od dopravních značek apod.
Pan Kavan z firmy Sagitta - dovozce, přislíbil , že se připomínkou budou také zabývat. (hledá se firma, která by provedla vhodnou úpravu.)

Výrobce Ambutech Canada (vyrobeno v Číně).

Ultrazvukové brýle lze objednat v Tyflopomůckách.

Projekt Ven ze tmy řeší problematiku komplexně.

Aktivní navigační systémy.
Navigace všeobecně.
Zpět na úvodní stránku.