FM transmitter

Tyto transmittery určené jako praktický doplněk ke starším autorádiím které nemají možnost přehrávání MP3 z USB, jsou zajímavé velmi jednoduchou obsluhou a při použití síťového adaptéru, stejně dobře poslouží i v bytě, kde máme k dispozici starou věž, radiomagnetofon, nebo jen malý tranzistorák s možností poslechu velmi krátkých vln.
FM transmitter zastrčíme do konektoru síťového adaptéru, zasuneme flash disk a zastrčíme do zásuvky. A pak již jen stačí naladit radiopřijímač na frekvenci kde FM transmitter vysílá. U ručního ladění knoflíčkem je to velmi snadné, u digitálního to beze zraku trvá déle, nebo vidící může nastavit frekvenci podle toho jaká se zobrazuje na displeji FM transmitteru.
Pokud by příjem nebyl čistý třeba rušením silného místního vysilače, lze kmitočet měnit v celém rozsahu FM pásma velmi krátkých vln.

Popis FM transmitteru.
Konektor se středovým kolíčkem (plus 12V)
K němu je na nastavitelném kloubu připojen malý displej na jehož okraji jsou čtyři tlačítka.
Pravé horní play pauze.
Pod ním tlačítko plus, přeskok na další soubor.
Levé horní, je mód, přepíná mezi posunem frekvence a skladeb.
A levé dolní tlačítko je mínus, tedy skok o soubor níž, nebo nižší frekvenci.
Na druhém konci od napájecího konektoru, je konektor USB, pro připojení flash disku.
Transmittery bývají vybaveny i malým dálkovým vysilačem, kde je rozložení tlačítek stejné, jen blíže středu jsou ještě tlačítka na snížení a zvýšení hlasitosti.
Napájení je lithiovým 3 voltovým článkem. V dolní části je výsuvný šuplíček, který se uvolní zatlačením caplíčku v drážce podél šuplíčku a tahem ven za prohlubeň se šuplíček s baterií vysune. Typ i velikost baterie se u některých liší.
U jiných ovladačů je ovladač doplněn i tlačítky 0 až 9 pro okamžitý přechod na číslo souboru který chceme přehrávat, Dále přeskokem mezi adresáři a eqalizérem, ovladač pak trošku ztrácí jednoduchou přehlednost.
Bohužel dosah těchto dálkových ovladačů není velký, je to přece jen určeno k ovládání v automobilu.
Transmittter si pamatuje naposledy přehrávaný soubor, takže po opětovném zapnutí pokračuje na souboru, kde se vypnul. Ideální je dát jej na prodlužovačku s vypinačem, a mě se paradoxně osvědčilo naladění na frekvenci oblíbené stanice, takže se po zapnutí proudu automaticky namísto přijímané stanice spustí přehrávání z flash disku. Zda to tak pújde, závisí na síle obou signálů, v místnosti obvykle signál FM transmitteru bývá silnější, takže púvodní signál zcela přehluší.

FM modulátor NAITECH CTN-191

Zpět.

Zpět na úvodní stránku.