Podle čeho vybírat

   Zorientovat se v dnešní nabídce nejrůznějších zvukových přehrávačů není vůbec snadné, natož pro lidi zrakově postižené. Přitom právě pro ně jsou audiozařízení velmi duležitým informačním kanálem i zdrojem zábavy a oddechu.

   V první řadě je dobré uvědomit si co od takového zařízení budeme požadovat. Níže uvedený seznam co takové audio zařízení může obsahovat, by měl ulehčit orientaci, obzvlášť když výrobci tuto skupinu do které patří i mnozí senioři, opomíjejí.

Multifunkční novinkou je všepřehrávač Eltrinex A1.

   CD přehrávač:

   Malý DAB radiopřijímač.

   Radiopřijímač:
digitální RádiO NOXON dRadio 1 má možnost ozvučení nahrávkamy z flash disku.

   Zesilovač:
pro přenosné přístroje s poslechem na sluchátka dostačuje výkon 10 mW, pro nedoslýchavé raději víc. Pro domácí poslech stačí výstupní výkon na kanál RSM 3 W. Pro dynamický poslech hudby je vhodnější větší výkonová rezerva a samostatné vícepásmové reproduktory.
Případně suboofer, kde se využívá vlastností šíření nízkých kmitočtů, kdy stačí jeden mohutný basový reproduktor a pak již jen malé satelitní středo a vysokotónové reproduktory.

   Kazetový magnetofon (tapedeck):
Podobně jako kdysi skončily cívkové magnetofony, tak se i v současnosti již upouští od kazetových mechanik a nahrazují je vestavěné, případně přídavné paměti, se kterými se pracuje ještě snadněji, než s CD.

Paměťové přehrávače, ať již kompletní, takzvané MP3 přehrávače, nebo jen samostatné paměti typu flash v provedení USB klíčenek, nebo malých karet, mají podobné funkce jako CD-MP3 přehrávače a navíc se vyskytují tyto pojmy:

Rychlost zápisu paměťové karty určuje, jak rychle jsou data na kartu zapisována, nebo čtena. Větší kapacity je proto lépe vybírat rychlejší, jinak kopírování většího množství dat může zdržovat.
Označení rychlosti paměťových karet se většinou udává násobkem (např. 66x). Stejně jako u CD-ROM mechanik je za výchozí hodnotu považována rychlost 150kb/s. Je-li tedy na kartě uvedeno například 80x, znamená to, že maximální rychlost zápisu je 12 Mb za sekundu. rychlost zápisu je vždy menší, než čtení.
Přehled nejpoužívanějších paměťových karet
Na kartu slotMusic (v budoucnu náhrada CD) s kapacitou 1,1 gigabytu se vejde celé hudební album i se souvisejícími materiály, například texty písní. Cena karet se pohybuje na úrovni současných cen kompaktních disků.
Součásti slotMusic jsou také microSD karty o kapacitě 2 GB s přednahraným vybraným albem (bitrate 320 kbps, MP3) a 1 GB volného místa.
Zcela novým konceptem SanDisku je takzvané Slot Radio, kde jsou nabízeny paměťové karty a speciální levné přehrávače s žánrově rozdělenými hudebními výběry (stovky či tisíce skladeb na jedné kartě), avšak chráněné DRM a na kartě uzamčené.

Anketa - jak by měl vypadat ideální, nejen přehrávač zvukových knih.

Malé přehrávače kompaktních disků - discmany.

Malé MP3 přehrávače.

Přenosné CD mp3 flash přehrávače.

Stolní mikrověže.

Mikrověže s DVD.

Končí éra kazet, ale nechce se Vám kupovat nové složité zařízení na přehrávání flash disků?
Máte funkční přijímač VKV - pořiďte si FM transmitter.

Komentáře děje ve filmové tvorbě - Apogeum.

Čtečka ebooks Amazon Kindle i s českým hlasem.

Poslech televizního vysílání.

Ozvučená kuchyň je velmi praktická.

Zpět na ú vodní stránku.