Set-top-box nejlevnější možnost zvukového popisu televizní scény

Pro nově zaváděnou normu DVB-T2 se zdál vhodný set-top-box:
Tesla TE-400, který má samostatnou regulaci hlasitosti audiokomentáře a zvuku.
Stačí jen stisknout 4 tlačítko zhora vpravo a do 5 sekund šipkou vpravou kurzorového kříže změnit hlasitost audiokomentáře. To lze stejně jako hlasitost v desíti krocích.
Pozor, vyskytuje se u něho výrobní vada, že při zesílení audiokomentáře nad nulovou hlasitost začne v některých scénách a při vysílání Ad přidávat nepříjemné rušení! Prakticky totéž je pod značkou Alma 2860.
Nehodí se také do míst slabého signálu.

Opticum Lion 2 DVB-T2 s funkcí AD.
AD funkci má také TESLA TE-320
Po naladění přes televizor, lze pak používat samotný set-top-box propojený přes redukci scart konektoru, na poslech televizních pořadů s komentářem pro nevidomé.

V současnosti již většina dražších televizorů a monitorů s DVB přijímačem umožňuje funkci AD.
Dosud nejlépe ozvučené menu mají televizory Panasonic TX-58EX703E.

S možností ozvučení jsou televizory se systémem Android. Phillips 32 PFT5500-12 zvládá ozvučení pouze s espeakem.

Cenově nejvýhodnější je využití set-top-boxu.

LED televize Samsung UE 49M6372 má již i dobře ozvučené menu, zatím v angličtině.
Stručný návod Samsung UE49M6372.

U televizorů Samsung je nevýhodou nahrávání na nekompatibilní systém RAW.
S ověřenou funkcí audiokomentáře je například menší Samsung UE22F5400AW

Technologií Clear Sound pro vylepšení srozumitelnosti mluveného slova zaujmou televizory Philips začínající číslem 3 a výš.

Také firma Panasonic na český trh začla od roku 2013 dodávat televizory s možností zapnutí hlasového průvodce.
Měli by to být tyto typy televizorů:
LED - TX-LxxE6, TX-LxxET60, TX-LxxFT60, TX-LxxDT60, TX-LxxWT60.
Plazma:TX-PxxZT60, TX-PxxVT60, TX-PxxGT60 a TX-PxxST60
Xx - označuje velikost úhlopříčky jednotlivých televizorů.
Podrobněji na stránkách firmy Panasonic.
Bohužel cena těchto špičkově vybavených televizorů nebude každému dostupná.

Satelitnípřijímač s funkcí AD.

Audio Description stát si ho po televizích vynutil, přijímače si s ním neumí poradit.
České komerční televize rozšiřují své služby pro zrakově postižené. Vedle TV Nova zahajuje vysílání tzv. zvukového popisu (audiodescription) také Prima Family. Zkušební vysílání pořadů s audiopopisem spustí dne 11. února 2013.
Služba je určena zrakově postiženým a spočívá v použití řeči k popisu vysílání v místech, kde není zvuk schopen popsat situaci na televizní obrazovce. Mezi dialogy se vysílá doplňková informace a zrakově postižení mohou plnohodnotně pochopit sledovaný pořad.
Vedle TV Nova a Prima Family poskytuje tuto službu i TV Barrandov. Poprvé ji představila v polovině ledna 2013. Od 1. února audiodescription poskytuje také veřejnoprávní Česká televize (ČT).
Zdroj: ČTK
ˇČeská televize zahájila pravidelné komentování obrazu (1. 2. 2013)

Televize Nova zahájila testovací vysílání zvukového popisu pořadu pro nevidomé diváky, tzv. audiodeskripci. Tento zvukový popis je vysílán společně s obrazovou stopou v pozemním vysílání multiplexu 2 a divák si jej může manuálně vypnout nebo zapnout. Ze zákona je vysílatel povinen tímto popisem opatřit 2 % vysílání, v případě televize Nova to budou nejsledovanější pořady – Televizní noviny, včetně Sportovních novin a Počasí, a seriály Ulice, Ordinace v růžové zahradě 2 a Gympl s ručením omezeným. Zkušební vysílání bylo na TV Nova spuštěno ve středu 6. února 2013 v poledne s jednoduchým textem „Toto je test audiodeskripce“. Prvním pořadem se zvukovým popisem děje bude seriál Ulice, budou následovat Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí a seriál Ordinace v růžové zahradě 2. Pravidelně budou kromě těchto pořadů audiodeskripci obsahovat také epizody seriálu Gympl s ručením omezeným. „V souvislosti se zahájením této služby je u starších typů settop boxů možný výskyt technických komplikací projevujících se výpadkem standardní zvukové stopy pořadu. V tomto případě je potřeba vypnout audiodeskripci v menu settop boxu, případně spustit nové ladění stanic“.
Tato informace z TV NOVA byla tehdy nesmyslná, protože žádný set-top-box s korektní funkcí audiodeskripce na českém trhu tehdy nebyl. Pořady vysílané na TV Nova se zvukovým popisem budou v EPG a TV programu obsahovat mezinárodní piktogram AD (audio description), a to nejpozději do konce února 2013.
Připomínky na TV NOVA k audiodeskripci zasílejte zde.

Audiopopis u nevidomých pohořel.

Česká televize testuje zvukový popis pořadů pro nevidomé.
Při koupi nového televizoru požadujte funkci Audio Description.
Co se psalo o komentovaném vysílání.

   Můžete také využít settobox s výstupem zvukového signálu a nemusíte mít ani televizor.
Settoboxy se správnou funkcí audiodescription na českém trhu nejsou.

V anglii je možné zakoupit set-top-box s funkcí receiver mix, Humax HD-FOX T2, u kterého byl řádný mix při příjmu v ČR ověřen. Tento set-top-box je nadstandardní, podporující i příjem DVB-T2. To je norma budoucnosti, na kterou přejde i naše vysílání, podobně, jako při nedávné digitalizaci. Takže si budete muset koupit nový set-tob-box, nebo televizor, který umožňuje příjem DVB-T2.
Je proto ekonomičtější pořídit si set-top-box, který alespoň umožňuje samostatný příjem kanálu s komentářem.
Přidání scénického zvuku není technicky možné z důvodů úzkého a monofonního kanálu pro zvukový popis audiodescription, který je koncipován pouze na mluvený komentář.
Například DigiPal 2 TX je sice malý, ale plně vybavený tuner pro příjem digitálního pozemního televizního vysílání. Poskytuje vysoce kvalitní obraz a čistý zvuk. Má zabudován vyspělý software, díky němuž se snadno instaluje a používá. S automatickým skenováním kanálů je hračkou nalézt všechny dostupné stanice.
Přístroj je dodáván v šedivém provedení, displej a senzor dálkového ovládání je vlevo, ve starší verzi pod ním byli i tři tlačítka, která jsou nově ve střední části. Tlačítko vpravo přístroj zapíná, nebo přepíná do pohotovostního stavu, který je potřebný pro zapnutí dálkovým ovládáním. Bez problémů lze odpojovat od sítě, pamatuje si vždy poslední stav před vypnutím. Napravo, je již jen nápis DigiPal.
Přepnutím tlačítkem A/b se sice následně dá šipkou nahoru, nebo dolů, přepnout na kanál s komentářem scény, ale je to jen samostatně, bez scénického zvuku. Přepínání při scénách, které jsou popisovány, je sice rychlé, ale vzhledem k tomu, že komentář obvykle začne ještě před změnou scény, je pak trošku opožděné.
Set-top-box má kvůli svým malým rozměrům a dvěma konektorům SCART ve výbavě propojovací konektory nejen vzadu, ale také na boku. Přístroj má síťový kabel, který se zasunuje v pravé zadní části (orientace zepředu).
Vedle síťového konektoru je vstup pro anténu dále konektor pro výstup pro případné další zařízení, bez úpravy vstupního signálu.
SCART může uživatel v menu nastavit na barevné kódování RGB, S-Video, a FBAS (CVBS), druhý SCART určený pro videorekordér. Možnost výstupu RGB nemá.
Na levém boku má digitální přijímač zdířky pro levý a pravý stereo kanál a digitální zvukový výstup S/P-DIF. Nejvíce vpředu je konektor, který slouží na aktualizaci vnitřního ovládacího programu set-top-boxu a dá se stáhnout z internetu.

  Technické údaje:
Vstupní frekvenční rozsah VHF: 174 - 230 MHz, UHF: 470 - 860 MHz
DVB-T vstup
TV norma PAL
Formát obrazu 4:3/16:9 možnost přepínání 4:3/16:9
Rozlišení horiz./vertikální 576/720
Datové rozhraní/USB 2.0 1x RS232
Výstup audio/video 1x HF out, 2x Euro SCART, 2x RCA stereo Audio, 1x S/PDIF-out coaxial
Dekomprese audio/video MPEG-1, MPEG-2
Dolby Digital (AC3)
Timer (časovač)
Automatické ladění programů
Autoinstalace
Automatický update pomocí antény
Teletext/Titulky
České OSD menu
EPG/PVR (možnost záznamu) EPG - elektronický programovatelný průvodce
Počet kanálů 4000 předvoleb pro kanály
Displej LCD
Napájení/Spotřeba AC 230V/50Hz, max. 7W
Rozměry šířka 205 výška 35 hloubka 130 milimetru
hmotnost 370 gramů.
  Dálkové ovládání
Je poměrně velké s gumovými neklouzavými tlačítky. přední vysílací část je zúžená a pod infraled diodou je ještě znatelný výlisek, který nám dá jasně najevo, jak ovladač směrovat, ikdyž funguje i přes odrazy od stěn.
Zapínání a přepnutí do pohotovostního stavu umožňuje pravé horní tlačítko. Pod ním jsou tři trojice tlačítek pro přímou volbu 1 až 9 kanálu.
Pod nimi je klasický kurzorový kříž, kde šipky do stran ubírají a přidávají hlasitost a nahoru, dolů přepíná kanály.
Ob jedno tlačítko dolů se dá přepnout do módu příjmu rozhlasových stanic, kde se dají přepínat veřejnoprávní rozhlasové stanice. Kolébková tlačítka vedle mají stejnou funkci jako tlačítka kurzorového kříže.
Ostatní tlačítka na dálkovém ovladači pro poslech zvuku nevyužijeme.
Set-top-box Vám namontuje každá firma zabývající se satelitní technikou, nebo v regionu předem nastaví každý schopný prodejce.
Doma pak jen stačí připojit anténu a stereo cinch konektory vhodným kablíkem propojit, buď s aktivními reproduktory k počítači, nebo jakýmkoli zesilovačem.

Starší recenze na DigiZone.
Zde koupíte nejlevněji.

Více na stránkách České televize.

Komentáře děje ve filmové tvorbě - Apogeum.

Poslech televizních vysílání přes internet.Audiotechnika.
Zpět na úvodní stránku.